Diksiyon Kursu

Diksiyon eğitimi niçin gereklidir?

Derneklerde, Konferanslarda, Panellerde, Ekran Önünde; Konuşmacı veya Sunucuysanız;

Heyecan, Tecrübesizlik, Konuşacak sözünüzün olmaması (hazırlık yapmamış olmak), aşağıdaki durumları ortaya çıkartabilir.

1) İstediğiniz gibi bir konuşma gerçekleştiremeyebilirsiniz.

2) Aklınızdaki cümle ve konuları unutabilir veya eksik aktarabilirsiniz.

3) Toplum karşısında elleriniz ve sesiniz titreyebilir.

4)  Okuduğunuz metni yanlış okuyabilir veya düzgün tonlama yapamazsınız.

 

diksiyon eğitimi

 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İlk defa bir topluluk önünde, mikrofon veya kamera karşısında konuşurken, daha doğrusu ilk defa yaptığımız her işte olduğu gibi bu gibi durumlarda da korku ve heyecan, düşüncelerimizi, sinir sistemimizi engeller. Kişi bu anda kontrolsüz kalabilir, duygularını kaybedebilir.

Zaman zaman davranışların kontrol edilmesi güçleşir.  Konuşmacı başkalarıyla göz temasında bulunamaz, başı – çenesi, elleri titrer, adeta beyni dış dünyadan soyutlanmış gibi olur.  Bu durum konuşmacının inandırıcılığı kaybetmesine yol açabilir.

Bu gibi sorunların eğitim ile aşılması elbette mümkündür.

Ancak diğer eğitimlerimizde olduğu gibi, bu eğitimin de kesinlikle bireysel (birebir) alınması tavsiye ediyoruz.

Piyasada araştırıldığında pek çok kaliteli Etkili Konuşma ve Diksiyon Kursu bulabilirsiniz.  Ancak bu tip eğitimler, yetenek ve özelliğe bağlı, kişiye göre farklılık gösterebilecek ve bireysel çalışma yapılması gereken kişiye özel konulardır.  Kurs ne kadar kaliteli olursa olsun bu eğitimlerin gruplar halinde verilmesi kesin başarıya ulaşılmasını güçleştirir.

Grup eğitimlerinde  aşağıdaki sorunlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir.  Neden mi?

1) Kalabalık sınıflarda her kursiyerin amaç ve beklentisi farklıdır: 

Herhangi bir Etkili Konuşma,  Profesyonel İletişim –  Kürsü Sunuculuğu Kursuna giderseniz; farklı amaç ve beklentide olan pek çok kişi ile ayni sınıfta olacaksınız. Zaten Konuşmada çeşitli sıkıntılar çeken veya  farklı beklentide olan pek çok kişi, ayni sınıfta eğitime toplu alınmaları  kendileri açısından pek çok sıkıntıya sebep olabilir.  

Beklentilerin ortak olmadığı ve herkes için farklı bir plan uygulanması gereken bu çalışmalarda eğitimlerin de birlikte, toplu olarak alınamayacağını söylemek yanlış olmaz.

Her bir konuşmacı adayı için farklı ve özel eğitim planlanmalıdır..  Örneğin: Bir matematik dersi ile bir edebiyat dersi nasıl farklıysa ve eğitimi ayni sınıfa bir arada verilemezse,  aynı şey konuşmacının durumu ve alması gereken kişisel eksikleri  , için de düşünüldüğünde diğer kursiyerler ile farklı çalışma gerekeceğinden ayni sınıfta verilemez.

2) Kursiyerlerin Seviye Farkı

Grup halinde verilen sınıf eğitimlerinde öğrenciler arasında  eğitim, kabiliyet ve seviye farkı olabilir.

Bir örnekle: Bir kursiyer, gerçekten çok güzel konuşabilme yeteneğine sahipken, diğeri ondan farklı ve aşağı bir seviyede olabilir.  Bununla birlikte yaş, tahsil, bilgi birikim, ses ve diksiyon durumları gibi etkenler göz önüne alındığında, kursiyerlere ortadan, bir arada eğitim verilmesi çok da doğru olmayacaktır.Aslında her kişiyle  ayrı ayrı çalışmak onları çok daha büyük olasılıkla başarıya götürecek ve yeteneklerini dışarıya çıkartacaktır. Bu durumda ise tek şart grupla beraber değil, birebir çalışmaktır.Kalabalık sınıflarda eğitim görmek zorunda kaldığınızda, maalesef eğitmen kime göre ve nasıl bir eğitim verileceğini bilemeyebilir. Eğitmenin her kursiyerle ile ayrı ayrı uğraşabileceği bir zaman da yoktur. Bu durum kursiyere büyük bir dezavantaj oluşturur, kalıplaşmış müfredat doğrultusunda ortak eğitim uygulanır.  İstenilen verim ise sağlanamaz.

3) Kursiyerin kalabalık sınıflarda kaybettiği zaman

Verimsiz alınan eğitimin en önemli sebeplerden biri zaman kaybıdır. Bilindiği üzere kurslar ne kadar kaliteli ve iyi olurlarsa olsunlar her ticari müessese gibi maddi kazanç hedefli kuruluşlardır ve bu da gayet doğal bir durumdur. Etkili Konuşma -Diksiyon -Sunum gibi  toplu çalışmalarda,  ortalama 15-20 kişi, bazen daha da kalabalık sınıflarda eğitim verilir. Tüm eğitim günü içinde eğitmenin her kursiyerle ilgilenebilmesi ve Stüdyoda – Kürsü de Tamamen Konuşma uygulamalı çalışmaya ayrılabilecek süre her kursiyer için en fazla 10 -15 dakikadır.  Kursiyer, tüm gün boyunca sınıfta olsa bile sadece diğer kursiyerlerin çalışmalarını seyretmekle yetinir. Belki 1-2 arkadaşını seyredebilmek eğitim açısından bir örnek teşkil etse bile, tüm kursiyerleri seyrederek vakit doldurmak sadece zaman kaybı olacaktır. Oysa bu eğitimde en önemli yöntem; eğitmenle birlikte birebir çalışmak, Kürsüde konuşmacı veya sunuculuk yapabileceği ortamlarda defalarca pratik yapmak, bunları kaydedip, kendinizi defalarca seyrederek eğitmen eşliğinde hatalarınızı görmektir. Kurs eğitimlerinde ise böyle bir zaman yoktur. Medya Koçu Hakan Öztürk ; 30 yılın üzerinde bir süreyi konuşmacı eğitimlerine adamış olan Hakan Öztürk. Özellikle pek çok kişiye bu konuda eğitimler vermiş bir kişi olarak herkesle tek tek ilgilenerek bireysel çalışmalar yapmaktadır. 

 

Sistem Nasıl İşliyor Kursiyerler Ne yapmalı?

 ***Önce Randevu Oluşturmalı

Hakan Öztürk ile görüşmek isteyenler öncelikle Hakan Öztürk’ü bizzat aramalı ve kendisi ile bir randevu oluşturmalı. Randevu günü  Kadıköy’deki Medya Koçluğu Prodüksiyon Stüdyosunda görüşmeye gidip ne yapmak istediğini tam olarak anlatmalısınız (Hakan Öztürk’e normal stüdyonun numarasında ulaşabileceğiniz gibi  cep numarasından da bizzat ulaşabilirsiniz. Müsait olmadığı durumlarda her iki telefonu da asistanı açacak ve size tekrar dönüş sağlanacaktır.)

***İlk görüşme ve İsteğiniz doğrultusunda stüdyoda değerlendirme

Hakan Öztürk ile görüşmeye gittiğinizde Sunuculuk – Konuşmacılık veya hangi konuda ne yapmak istediğinizi anlatmalısınız. Eğer daha önceden eğitim aldıysanız veya almadıysanız net bir biçimde ifade etmelisiniz. görüşmeden sonra stüdyoda cihazlı veya cihazsız birtakım değerlendirmelerden sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiği size ifade edilecek ve gerekirse çalışma planlamalarınız yapılacaktır.

Eğitim süresinde şeffaflık asla elden bırakılmaz. Kursiyer başarısını veya zayıf olduğu yönleri açık bir şekilde görür. Medya koçu ile birlikte hareket eder. 

***Çalışmaların Süresi ve Zamanlama: Yukarıda da belirtildiği gibi bir grup eğitiminde kursiyere düşen bireysel zaman 10-15 dakika ile sınırlıdır. Çünkü diğer zaman diğer kursiyerlerin pratik yapması için kalan bir zamanıdır. Sırası geçen kursiyer geri kalan zamanı diğer arkadaşlarını seyretmekle geçirir. Medya Koçu ile yapılacak çalışmalarda ise bir kişiye düşen zaman her seansta  2 saat civarıdır.. Bireysel eğitim alan kursiyer bu zamanı ilk dakikasından sonuna kadar sadece stüdyo ortamında kayıt cihazları başında ve mutlaka eğitmen eşliğinde 10 larca kez çekimler yapılarak işleyecektir.  Haftada en az 2 gün ayni şekilde çalışmalara katılacak kursiyer, durumuna göre ortalama 2-3 ay kadar bir eğitim alabilmektedir. (kişiye ve verilecek eğitime göre bu süre değişecektir.) Stüdyomuzdaki bireysel çalışmalarda ise tamamen adayın istediği yönde çalışılacağı için hedefe çok hızlı ulaşılacaktır.

***Çalışma Konuları: Bu konular kişilere ve yapacakları işe göre farklı olsa da genel olarak bahsettiğimizde ; Diksiyon, Artikülasyon, Ses nefes -Heyecan Kontrolü, Akıcı konuşabilme, Diyafram çalışmaları, Stüdyo, Prompter kullanma, Redaksiyon, Ayakta sunumlar, Konuk ağırlama, Panel, Konferans, Dernek Konuşmacılığı ve Sunumları ve daha onlarca konunun eğitimi verilmektedir.  Kurslarda öğretilen genel eğitim konularına nazaran bireysel eğitimlerde, kursiyere özel planlanmış eğitim konuları tercih edilip Bir kursa kıyasla onlarca kere daha fazla pratikle kişiye özel olarak sunulacaktır.  Dolayısı ile adaylar çok doyurucu ve hedefe hızlı ulaşabilecekleri bir çalışma yapacaktır.

[kkratings]

Başvuru Formu
    ©
    Hakan Öztürk Medya bireysel çalışma merkezidir. Bu sayfa 16.09.2021'da güncellenmiştir.