Bir Haber Spikeri Nelere Dikkat Etmelidir?

Bir haber spikeri, öncelikle gündeme hakim, yetenekli olmalı ve yaptığı işi sevmelidir.

Ayrıca seyirci ile diyaloğunun yüksek olması da şarttır.  İşte tüm bunlar bilgi birikim ve iyi bir eğitim gerektirir.  Bu konuda eğitim alınabilecek piyasada pek çok kurs olmasına karşın, gruplar halinde verilen eğitimlerin yetersizliği göz önüne alındığında bu konuda bireysel eğitim almanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Sunuculuk Eğitimi

Yıllardır kişiye özel bireysel eğitim veren “Medya Koçu Hakan Öztürk” spikerlik sunuculuk konusunda 30 yıldır sektöre eleman yetiştirmektedir.  Şu anda pek çok Ünlü spiker, sunucu, radyocu, muhabir ve habercinin eğitmeni olan Hakan Öztürk’ün yaptığı çalışmaları incelemek için lütfen ilgili sayfaya göz atın !

Nasıl Spiker Olunur ?

 • Spiker olmak için ne yapmalı diyenler ilk önce eğitim almaları gerektiğini bilmeliler. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa da Spiker-Sunuculuk üzerine bölüm yoktur. Yine de spikerlik kursları eğitim almak için faydalı olacaktır.
 • Spiker olmak için konuştuğunuz dili en iyi şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir.
 • Diksiyonun yanında beden dili de spiker olmak için önemli bir etkendir. Bu nedenle spiker olmak isteyenlerin beden dili eğitimi alarak jest ve mimiklerini doğru kontrol edebilmeleri gerekir.
 • Akıcı konuşmak da spiker olmak için gerekenler arasındadır. Akıcılık beraberinde anlaşılırlığa da ihtiyaç duyacağı için kelimelerin telaffuzlarını ve anlamlarını bilmeniz gerekir.
 • Hangi alanda çalışmak istediğiniz de spikerlik kariyerinizde yol gösterici olacaktır. Radyo, TV, program sunuculuğu alanlarından birini seçerek bu alanda uzmanlaşabilirsiniz.
 • Başarılı bir spiker olmak için bu işe stajyer, asistan veya muhabir olarak başlamalısınız. Yaşayarak öğrendiğiniz bilgiler kalıcı olacaktır.
 • Eğlence ve magazin programı sunuculuğu yapabilmek için görüntünüzün güzel olmasının yanı sıra ekrana da yakışmalısınız.
 • Sunduğunuz programın konusuna hakim olmalısınız. Dolayısıyla genel kültürünüzü geliştirmelisiniz. Kitap okumak ve diğer programları takip etmek yararlı olabilir.
 • Giyiminize ve makyajınıza özen göstermelisiniz. Seyirciye saygı duyduğunuz oranda izlenirsiniz.
 • Samimi ve güler yüzlü olmalısınız. İyi bir spiker olmak için insan ilişkilerinizin de gelişmiş olması gerekir.

Spiker olmak için Gerekenler

Spiker olmak istiyorum diyenler haber, program ya da spor spikerliğine merak salanlar spikerlik kursları sayesinde gerekli bilgi ve becerileri edinebilirler. Spikerlik kursu eğitmenleri sektörün deneyimli ve tanınan isimlerinden oluşuyorsa kişilere başarılı bir kariyerin yolunu açacaklardır.

[kkratings]

Başvuru Formu
  ©
  Hakan Öztürk Medya bireysel çalışma merkezidir. Bu sayfa 16.09.2021'da güncellenmiştir.